Input voltage(v) : AC120-277V
Ip rating : IP66
Power : 100W
Working Life : >50000hrs
Color temperature(cct) : 5400K-5600K
Description:
Explosion-proof LED floodlight rated for hazardous and wet locations
LED technology increases efficiency, eliminates maintenance and supports green initiatives
1. High efficiency lumen output and high CRI.
2. Driver module assembly High efficiency LED drivers are designed to provide
reliable operation in even the harshest environments.
3. High strength aluminum alloy housing
Applications:
For use in chemical plants, drilling rigs, refineries and other hazardous locations
Specifications:
| Type | |||
| Power | 300W | Material | Die-casting Aluminium |
| Input Voltage | AC120-277V | LED Brightness Decay | <5%/6000hrs |
| PF | >0.95 | Working Life | >50000hrs |
| Driver Efficiency | >90% | Working Temperature | -40-+55°C |
| Luminous Flux | 39000LM | Storage Temperature | -40-+80°C |
| Proterction | IP66 | Protection Level | Wet Location/IP65 |
| Color Temperature | 5400K-5600K | Cable | 3 core,18AWG |
| CRI | Ra>80 | G.W./N.W. | 20KG/18KG |
Competitive Advantage:
1. Energy saving.
2. Anti glare
3. Shock and vibration resistant tempered glass,
4. Osram led source.
Product pictures:
AC120 - 277V Explosion Proof LED Work Lights High Efficiency Lumen Output Images |